В Україні запроваджено карантин. Чи вплине це на недільну Месу? Відповідають єпископи

Віта Якубовська, CREDO

Через загрозу епідемії коронавірусної інфекції Кабінет міністрів запровадив обмежувальні заходи. З 12 березня до 3 квітня вводиться карантин у навчальних закладах по всій території України, також запропоновано обмежити проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб.
Єпископи РКЦ в Україні розповіли CREDO чи вплине це на богослужіння, чи будуть скасовані Меси і чи зачинятимуться храми.

Усього у світі новим коронавірусом інфіковано 118 745 людей.Найбільше заражених у Китаї – 80 735 осіб, 3 119 померли. Водночас вилікувалось вже майже 50 тис. осіб. Як уже повідомлялося, в Італії триває карантин у зв’язку з Covid-19 — до 3 квітня не буде Святої Меси і церковних похоронів.  У Ватикані зареєстровано один випадок коронавірусу.  І від учора, 10 березня, для відвідувачів зачинилися також двері держави-міста Ватикан. Катехизи і промови Папи Франциска транслюються онлайн. 
В Україні наразі підтверджено лише один випадок інфікування, але є ще 5 нових підозр на коронавірус. У Палестині зачинені всі храми через коронавірус. У Лурді закрито доступ до басейнів святої води. Що ж кажуть українські  єпископи про богослужіння під час карантину?  

Єпископ Київсько-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький: це час випробування нашої віри

— Зараз ми вивчаємо ситуацію. У найближчу п’ятницю відбудеться зустріч Всеукраїнської ради Церков із міністром охорони здоров’я і тоді, можливо, буде більше інформації стосовно того, чого очікує від нас влада у зв’язку із запобіганням поширення вірусу. Особисто я вважаю, що цей час є випробуванням нашої віри. Звісно, що при кількості понад двісті осіб є високий ризик заразитися, якщо немає віри. Проте Євхаристія не може нести смерть – тільки життя. І якщо людина чинить щось з вірою у стані освячуючої благодаті, то це не може нести зла. Вважаю, що це перевірка того, наскільки ми зможемо погодити свої переконання із застереженнями світської влади, яка, можливо, буде намагатися обмежити богослужіння. Але наразі про це не йдеться. Поки згадуються переважно розважальні заходи, то ж можемо сподіватися, що храми залишаться поза переліком місць із обмеженим доступом.  

Єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії Леон Дубравський: в часи епідемій потрібно посилено молитися

— Я вважаю, що люди, звісно, повинні бути обережними і дослухатися до вказівок і рекомендацій компетентних осіб, щоб самим не заразитися і нікого не заразити, але не треба впадати в паніку і думати, що це вже мало не кінець. Один Господь знає, коли кому кінець і Йому треба довіритися! Варто відкласти інтернет та телевізор і взятися до молитви. Розарій — до рук і звернутися до Матінки Божої, просити Її про заступництво. Знаємо з історії, що коли траплялися епідемії, то люди навпаки посилено починали молитися і більше покладатися на Бога. А Він дасть нам людей та можливості, щоб впоратися із тим, що відбувається. Але нам самим треба знайти час, щоб прийти до храму на молитву чи молитися вдома. Я планую видати відповідне розпорядження, щоб відбувалося виставлення Пресвятих дарів, навіть цілодобове, де це можливо. Милосердя Боже безмежне і маємо звертатися до Нього, і на Нього покладатися. Бог хоче нам показати, що Він своєю любов’ю та милосердям здатний перемогти все. Тому заохочую всіх до молитви! Звісно, треба дотримуватися усіх необхідних заходів і намагатися не наражати себе та інших на небезпеку, але теж використати цей час на те, щоб більше звертатися до Бога і просити заступництва Його святих.    

Єпископ Одесько-Сімферопольської дієцезії Станіслав Широкорадюк: заохочую приходити до церкви!

— Ми законослухняні і якщо буде така потреба, то ми знайдемо вихід із ситуації, щоб зменшити ризик поширення вірусу. Зробимо більше богослужінь, наприклад. Але найбільше мене тривожить те, що найбільша «святиня», у якій збирається найбільша кількість людей – це базари. Тисячі тисяч людей по цілій Україні саме там проводять більше часу, ніж у церквах. Ось де треба впроваджувати обмежувальні заходи. Хоча б на неділю. Наші храми не є настільки переповненими, як базари і торгові центри. Краще би прийшли до храмів молитися. Якщо ми не будемо молитися, не станемо на коліна, то ніякі постанови Кабінету міністрів нам не допоможуть. Сміху варті ті заборони та обмеження, якщо вони не будуть стосуватися тих місць, де є насправді найбільше скупчення людей. Тому я заохочую всіх приходити в неділю до церкви! Час ставати на коліна і молитися. Якщо треба, то ми поділимо людей на маленькі групи, але будемо молитися. Хто не може прийти до храму, нехай молиться вдома, кожний там, де може і де перебуває.  

Єпископ-помічник Мукачівської дієцезії Микола Лучок: мудрість та розсудливість – це те, чим варто керуватися

— Потрібно бути з однієї сторони віруючою людиною, тобто довіряючою Богові і не піддаватися паніці, страхові і не дозволити, щоб страх керував людиною. З іншого боку треба керуватися розсудливістю і не кидатися в якісь крайнощі. Тепер потрібно буде розпізнавати ситуацію, як нам треба буде поводитися в залежності від того, як ситуація буде розвиватися в нашій країні. Співпраця з медиками, мудрість у використовуванні всіх тих засобів, які нам рекомендують – лікарських, медичних. Закликаю всіх звертатися до медиків, якщо хтось відчує якісь симптоми. Також потрібно залишатися вдома тим, хто почувається нездоровим, а також особам похилого віку чи людям із ослабленим імунітетом, щоб не наражатися на небезпеку і не наражати інших. Мир, довіра, мудрість і розсудливість, але теж вразливість один на одного – маємо користуватися євангельськими словами «любіть одні одних». Треба розвивати солідарність та чуйність. Щодо обмеження богослужінь чи кількості учасників у цих богослужіннях, то це будемо вирішувати за ситуацією. У великих парафіях має сенс запровадити подібну до Польщі практику – збільшити кількість богослужінь, щоб зменшити кількість учасників на одній Месі.

Джерело: CREDO