Вертеп у соборі святого Олександра у 2019 році

Шопка-2019 у соборі Святого Олександра присвячена собору Святого Миколая. Храм Святого Миколая, який відзначив 100-річчя освячення у 2019 р., досі не повернено віруючим. У той же час його будівля руйнується на очах. Реставрацією не може займатися ані Національний будинок органної і камерної музики, на балансі якого перебуває храм – бо вже багато років поспіль чекає виселення, ані парафія, яка не має жодних юридичних прав на будівлю. Таким чином Христос, для зустрічі з яким призначений собор, і який мусить там перебувати, опиняється викинутим на вулицю, як це було при Його народженні.

“W tym roku szopka w naszej konkatedrze pw. św. Aleksandra w Kijowie ma szczególny wydźwięk. Jest ona symbolem łączności naszej parafii konkatedralnej z parafią św. Mikołaja w Kijowie Парафія костелу св Миколая у Києві, która to wspólnota, jak dotąd bezskutecznie, walczy o zwrot swojej świątyni, która zabrana przez komunistów nadał jest domem muzyki organowej. Pomimo istniejącej od 1991 r. ustawy o zwrocie świątyń ich prawowitym właścicielom – Kościołowi – władze Kijowa nie tylko nie oddają świątyni, ale nawet o nią nie dbają. Popada ona w ruinę, odpadają bezcenne sztukaterie, ściany są zagrzybione… Kościół zbudowany wg. projektu słynnego polskiego architekta, zwanego “Wschodnim Gaudi” – Władysława Horodeckiego.
Hasło jest wzięte z kolędy: “Nie było miejsca dla Ciebie…”
W miejscu, gdzie powinien być ołtarz i tabernakulum z Żywym Bogiem stoi instrument organowy…
Dlatego Boże Dziecię rodzi się na bruku, na ulicy w prowizorycznej szopie, wśród afiszy zapowiadających kolejne koncerty…
Na bruku, przywalone odpadłą cegłą leży Słowo Boże wyjęte z Ewangelii wg. św. Mateusza: “oddajcie cesarzowi co cesarskie, a BOGU CO BOSKIE!”
Jednak szopka ma również wymiar teologiczny…
Czy Bóg znajdzie swojej miejsce w ludzkich sercach? Tych, którzy Go stamtąd usuwają, zamykają swoje serca…
Dzieciątko jest z kolei symbolem łączności naszej parafii z Betlejem. Zostało Ono bowiem przywiezione i poświęcone właśnie w Grocie Betlejemskiej w tym roku. Jest to kopia Dzieciątka, jakie każdego roku jest kładzione na miejscu narodzenia Zbawiciela tam w Betlejem.
Dzieciątko jest darem słynnego sklepikarza w Betlejem, Przyjaciela Polaków Rony Tabash. Bóg zapłać!” – dk. dr Jacek Jan Pawłowicz

©dk. dr Jacek Jan Pawłowicz
©dk. dr Jacek Jan Pawłowicz
©dk. dr Jacek Jan Pawłowicz
©dk. dr Jacek Jan Pawłowicz
©dk. dr Jacek Jan Pawłowicz
©dk. dr Jacek Jan Pawłowicz